Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Wersje językowe

Treść w lewym panelu

Projekt „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” LIFE11/NAT/PL/422 współfinansowany jest przez instrument finansowy LIFE+ Komisji Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biebrzański Park Narodowy.

Nawigacja:

Treść

 [1]  2  3  4  5  6  7  > 

Wykupy gruntów na obszarze Górnej Biebrzy
2017.07.13
Wykupy gruntów na obszarze Górnej Biebrzy
Jednym z instrumentów działania w celu ochrony zagrożonych siedlisk mokradłowych są wykupy gruntów, gdyż na obszarze Górnej Biebrzy zdecydowaną większość stanowią grunty prywatne. W ramach projektu zakupiono dotychczas ok. 480 ha.
Rok Górnej Biebrzy i Biebrzańskie Sianokosy
2017.06.30
Rok Górnej Biebrzy i Biebrzańskie Sianokosy
Rok 2017 ogłoszony został przez Biebrzański Park Narodowy „Rokiem Górnej Biebrzy”. Również w tym roku 9 września torfowiska na Szuszalewie, po raz pierwszy, staną się areną walki o tytuł „Mistrza Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody”.
Kontrola działań projektu
2017.06.29
Kontrola działań projektu
W dniach 29 i 30 maja 2017 roku odbyła się po raz kolejny na Górnej Biebrzy wizytacja stałego monitora projektu, Pani Edyty Owadowskiej.
Dzień informacyjny LIFE
2017.05.10
Dzień informacyjny LIFE
25 kwietnia 2017 roku w Warszawie odbył się, po raz dziesiąty, Dzień Informacyjny LIFE organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Była to symboliczna inauguracja naboru wniosków w ramach Programu LIFE na rok 2017. Program obejmował sesję ogólną oraz trzy sesje tematyczne. Na jednej z nich został zaprezentowany nasz projekt. Nie zabrakło również stoiska informacyjnego Górnej Biebrzy.
Wyremontowano kolejne drogi technologiczne
2017.05.08
Wyremontowano kolejne drogi technologiczne
4 kwietnia 2017 roku został dokonany ostateczny odbiór dwóch nowo wyremontowanych odcinków dróg, znajdujących się na terenie gmin: Sztabin i Dąbrowa Białostocka. Drogi ułatwić mają wykonywanie zabiegów ochronnych na obszarach przyrodniczo cennych w kolejnych latach.
Za nami kolejny rok realizacji projektu „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy”
2017.01.13
Za nami kolejny rok realizacji projektu „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy”
W 2016 roku realizowaliśmy w ramach projektu działania takie jak: zabiegi ochronne na siedliskach torfowisk zasadowych, wykup cennych przyrodniczo gruntów, monitoring ptaków, monitoring hydrometeorologiczny oraz fizyko-chemiczny wód powierzchniowych i gruntowych. W bieżącym roku będziemy kontynuować zadania projektu Górna Biebrza. Na rok 2017 przewidziana jest również telewizyjna premiera filmowej ballady "W trosce o bagna", do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.
II wizyta studyjna
2016.11.03
II wizyta studyjna
W dniach 15-17 września 2016 r. projekt Górna Biebrza ponownie wyruszył w Polskę. Tym razem wraz z grupą zainteresowanych mieszkańców oraz władz samorządowych odwiedziliśmy lokalne inicjatywy przetwórstwa rolno-spożywczego prosperujące w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Celem wyjazdu było zademonstrowanie prosperujących z powodzeniem w innych regionach kraju rodzinnych inicjatyw przetwórstwa rolno-spożywczego, nieobecnego nad Biebrzą. Liczymy, że poznane przykłady staną się dla uczestników wizyty inspiracją i wkrótce podobne przedsięwzięcia rozwiną się w rejonie Górnej Biebrzy, wykorzystując istniejący lokalny potencjał bez szkody dla chronionych wartości przyrodniczych doliny Biebrzy.
Projekt z wizytą studyjną na Lubelszczyźnie
2016.06.24
Projekt z wizytą studyjną na Lubelszczyźnie
Aby pokazać pozytywne przykłady działalności na rzecz ekologii, dla grupy zainteresowanych mieszkańców i przedstawicieli władz samorządowych zorganizowaliśmy trzydniową wizytę do gospodarstw na Lubelszczyźnie. Motywem przewodnim wizyty była współpraca podmiotów w ramach projektu „Klaster - Dolina ekologicznej żywności”. Widzieliśmy przykłady w różnej skali działalności - od rodzinnych gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych po przedsiębiorstwa, kooperujące z innymi podmiotami, które uzmysłowiły nam, że możliwa jest działalność gospodarcza nie szkodząca środowisku.
Pozyskiwanie praw do gruntów na obszarze Projektu
2016.06.07
Pozyskiwanie praw do gruntów na obszarze Projektu
W ramach projektu „Górna Biebrza” został zaplanowany zakup gruntów na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego, które od wielu lat nie były użytkowane rolniczo i wymagały pilnego podjęcia działań ochronnych (odkrzaczania i wykaszania) na siedliskach nieleśnych (kod 7230 – torfowiska alkaliczne, kod 7140 –torfowiska przejściowe, kod 6410 – zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) oraz w ostojach rzadkich gatunków ptaków.
„W trosce o bagna” - premiera filmu już za nami
2016.06.06
„W trosce o bagna” - premiera filmu już za nami
28 maja w Dąbrowie Białostockiej miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Odbyła się premiera filmu „W trosce o bagna” wyreżyserowanego przez Bożenę i Jana Walencików, jednych za najbardziej znanych polskich filmowców przyrody. Muzykę do filmu skomponował jeden z największych polskich kompozytorów filmowych Michał Lorenc, który także zaszczycił nas swoją obecnością.

 [1]  2  3  4  5  6  7  > 

Dane kontaktowe

Osowiec - Twierdza 8
19-110 Goniądz


85 738 06 20
85 738 30 10


faks: 85 738 30 21

m.silakowski@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Godziny otwarcia

Zapraszamy do kontaktu
z nami w godzinach:

8:00 - 15:00

 

Stopka

CC 3.0: Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy
Projekt i Realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.