Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Wersje językowe

Treść w lewym panelu

Projekt „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” LIFE11/NAT/PL/422 współfinansowany jest przez instrument finansowy LIFE+ Komisji Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biebrzański Park Narodowy.

Nawigacja:

Treść

Cenne gatunki flory i fauny na obszarze projektu

Na obszarze projektu występuje szereg cennych i bardzo rzadkich gatunków flory i fauny, które objętę będą działaniami projektu.

Najcenniejsze gatunki to:

 

  • Lipiennik Loesela to jeden z najrzadszych i zagrożonych...
    • autor: Fot. P. Tałałaj arch. BbPN

Lipiennik Loesela – rzadki storczyk narażony na wyginięcie. Populacja biebrzańska licząca ponad 10 tys. osobników należy do największych w Polsce. Lubi silnie uwodnione mechowiska. Zagraża mu zarastanie i odwadnianie torfowisk. Gatunek ten objęty będzie monitoringiem przyrodniczym podczas realizacji projektu.

  • Skalnica torfowiskowa - bardzo rzadki relikt polodowcowy...
    • autor: Fot. C. Werpachowski arch. BbPN

Skalnica torfowiskowa – niepozorna bylina o żółtych kwiatach zagrożona wyginięciem. Ten relikt glacjalny występuje na torfowiskach przejściowych i mechowiskach. Największym jej zagrożeniem jest odwadnianie i zarastanie torfowisk. Gatunek ten objęty będzie monitoringiem przyrodniczym podczas realizacji projektu.

 

  • Wierzba lapońska - zagrożony i rzadki krzew występujący...
    • autor: fot. A.Henel

Wierzba lapońska – bardzo rzadki krzew zagrożony wyginięciem w Polsce i objęty ścisłą ochroną prawną . Populacja biebrzańska należy do najliczniejszych w kraju. Spotykany  na torfowiskach alkalicznych o charakterze mechowisk. Zagrożeniem dla tego gatunku jest odwadnianie torfowisk, ich zarastanie przez inne gatunki wierzb i brzozę omszoną.

  • Wodniczka - jeden z najrzadszych ptaków wędrownych posiada...
    • autor: fot. G.i T. Kłosowscy (arch. BbPN)

Wodniczka - ten niepozorny, przypominający wróbla domowego ptak jest jednym z najrzadszych i globalnie zagrożonych wyginięciem gatunkiem ptaka wędrownego. Głównym zagrożeniem jest drastyczny zanik terenów bagiennych, na których się gnieździ. Bagna Biebrzańskie zamieszkuje 25% światowej populacji wodniczki (ok. 2500 śpiewających samców) i są jej największą ostoją w UE. Gatunek ten objęty będzie monitoringiem przyrodniczym podczas realizacji projektu.

  • Derkacz - łatwiej go usłyszeć nieźli zobaczyć jak tu na...
    • autor: fot. GiT. Kłosowscy arch. BbPN

Derkacz – ten skryty acz bardzo hałaśliwy w okresie lęgowym (szczególnie nocą) chruściel jest rzadkim gatunkiem ptaka, którego bardzo trudno zobaczyć bowiem niechętnie fruwa, częściej „chodząc” pieszo wśród łanów roślinności. Zasiedla m.in. podmokłe łąki i torfowiska w dolinie Górnej Biebrzy, gdzie można go usłyszeć dzięki charakterystycznemu śpiewowi składającemu się z dwugłoskowego, powtarzanego i donośnego „kkrrrrr-kkrrrrr”. Narażony na wyginięcie z powodu utraty siedlisk i intensyfikacji rolnictwa. Gatunek ten objęty będzie monitoringiem przyrodniczym podczas realizacji projektu.

Dane kontaktowe

Osowiec - Twierdza 8
19-110 Goniądz


85 738 06 20
85 738 30 10


faks: 85 738 30 21

Anna.Bojsza@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Godziny otwarcia

Zapraszamy do kontaktu
z nami w godzinach:

8:00 - 15:00

 

Stopka

CC 3.0: Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.