Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Wersje językowe

Treść w lewym panelu

Projekt „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” LIFE11/NAT/PL/422 współfinansowany jest przez instrument finansowy LIFE+ Komisji Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biebrzański Park Narodowy.

Nawigacja:
  • Aktualności

Treść

Las - nie tylko drzewa

Bory i lasy bagienne (siedliska naturowe kod 91 D0) to jedne z cenniejszych siedlisk jakie chcielibyśmy zachować w dolinie górnej Biebrzy. Większość lasów należy do prywatnych właścicieli, stąd od ich wiedzy nt. gospodarowania oraz walorów przyrodniczych lasów na siedliskach bagiennych zależeć będzie stan lasów oraz szansa na ochronę najważniejszych elementów przyrody. Chcąc przekazać właścicielom jak najwięcej informacji na ten temat zorganizowaliśmy przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Augustowie spotkania w Jastrzębnej I oraz w Lipsku (22 i 23 stycznia br.).

W ich trakcie informacje o przepisach prawnych dotyczących pozyskiwania i cechowania drewna przekazał P. Alojzy Mikos ze Starostwa w Augustowie. Kolejno przeprowadziliśmy warsztaty pt. Las - nie tylko drzewa.  Głównym celem warsztatów było przypomnienie właścicielom lasów, że las to nie tylko drzewa lecz zbiorowisko roślin, grzybów i zwierząt tworzących jeden z najbardziej różnorodnych ekosystemów lądowych - o czym wspomniał dr inż. Karol Zub z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży. Dużo uwagi poświęciliśmy martwym drzewom, stanowiących cenne mikrosiedliska dla drobnych ssaków, ptaków – szczególnie tych korzystających z dziupli, niezliczonych gatunków grzybów i owadów, i że warto takie martwe drzewa, choćby w niewielkich ilościach, pozostawiać w lesie gwarantując tym samym wysoki poziom bioróżnorodności oraz wzmocnienie naturalnego systemu odpornościowego lasu na wypadek chorób czy owadzich gradacji. Uczestnicy spotkania otrzymali także krótką ulotkę uzupełniającą wiedzę o lesie, martwym drewnie i ochronie borów i lasów bagiennych.

Spotkanie było też okazją do wysłuchania różnorodnych pytań od właścicieli m.in. tych związanych z gospodarką leśną i zmieniającymi się trendami w leśnictwie oraz przepisami ochrony przyrody.

Kolejne spotkania z tego cyklu już niebawem.

Więcej informacji o borach i lasach bagiennych i ich chronie można znaleść po kliknięciu na poniższy link: http://www.gios.gov.pl/siedliska/pdf/przewodnik_metodyczny_91D0.pdf

Tekst: A. Wiatr

Zdjęcia: A. Bojsza

  • W trakcie spotkania z mieszkańcami Jastrzębnej I oraz...
  • P. Alojzy Mikos - specjalista ds. lasów prywatnych w...
  • Dr inż. Karol Zub dzieli się z uczestnikami spotkania w...
  • Spotkanie w Lipsku cieszyło się bardzo dużym...
  • Pan Kazimierz Hwiećko z UG w Lipsku informuje o procedurze...

Wstecz Wstecz

Dane kontaktowe

Osowiec - Twierdza 8
19-110 Goniądz


85 738 06 20
85 738 30 10


faks: 85 738 30 21

Anna.Bojsza@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Godziny otwarcia

Zapraszamy do kontaktu
z nami w godzinach:

8:00 - 15:00

 

Stopka

CC 3.0: Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.