Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Wersje językowe

Błąd połączenia z bazą czujników

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy nd 20.10, godz 16:30

18°C odczuwalna24°C
997 hPa
0 km/h
77%
0 mm

Treść w lewym panelu

Projekt „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” LIFE11/NAT/PL/422 współfinansowany jest przez instrument finansowy LIFE+ Komisji Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biebrzański Park Narodowy.

Nawigacja:
  • Aktualności

Treść

Górna Biebrza na 47 Wszechnicy Biebrzańskiej

W dniach 13/14 grudnia 2014 roku w Osowcu-Twierdzy odbyło się 47 spotkanie Wszechnicy Biebrzańskiej. Są to cykliczne spotkania i wykłady tematyczne skierowane do miłośników Doliny Biebrzy, osób zaangażowanych w jej ochronę i promocję oraz wszystkich, którym los Biebrzańskich Bagien nie jest obojętny. Na pierwszym spotkaniu w sezonie 2014/2015 omówione zostały: ”Projekty realizowane w Biebrzańskim Parku Narodowym”. Zaprezentowanych zostało łącznie 9 projektów, które przybliżyły działania w trakcie realizacji bądź już zakończone w Biebrzańskim Parku Narodowym oraz przedstawiały plany na najbliższe lata. Rozpiętość merytoryczna projektów prowadzonych w Biebrzańskim PN służących ochronie Doliny Biebrzy jest bardzo duża. Na początek omówiony został zakres zakończonych prac przy projektach planów zadań ochronnych dla biebrzańskich obszarów Natura 2000, do 2 stycznia 2015 roku trwać będą konsultacje społeczne tych dokumentów. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, o tym dlaczego ważne i na jakim etapie realizowane jest odtwarzanie stosunków wodnych w Basenie Środkowym doliny Biebrzy oraz jak należy chronić różnorodność biologiczną wysp mineralnych (grądzików). Zaprezentowane zostały sukcesy w ochronie wodniczki i ciekawostki o tym płochliwym „bagiennym wróblu” oraz o najrzadszym i najbardziej bagiennym z rodzimych orłów – orliku grubodziobym. Omówione zostały zagrożenia, z którymi borykają się ptaki wodno-błotne ze strony gatunków obcych drapieżników i dlaczego istotne jest odławianie norki amerykańskiej.

Nasz projekt „Ochrona siedlisk mokradłowych dolina Górna Biebrzy” również miał swoje „pięć minut”. Na zakończenie omówione zostały najbliższe plany BbPN dotyczące Carskiej Drogi.

A wszystko podsumowała dyskusja dotycząca szeroko rozumianej ochrony Biebrzańskich Bagien. Drugiego dnia uczestnicy zostali zaproszeni na wycieczkę terenową wzdłuż Kanału Woźnawiejskiego gdzie zaprezentowane zostały cele i działania realizowane w ramach projektu „Renaturyzacja sieci hydrograficznej w Basenie Środkowym doliny Biebrzy.” Omówiony został zakres monitoringu wód powierzchniowych i podziemnych, przybliżona została rola wybudowanego jazu piętrząco-rozdzielczego oraz wybudowanych progów piętrzących.

Spotkanie 47 Wszechnicy Biebrzańskiej zakończyło się na Grzędach przy ciepłym posiłku i ognisku. Zapraszamy na kolejne spotkania, najbliższe odbędzie się w styczniu 2015 roku.

Więcej o 47 spotkaniu Wszechnicy - http://www.biebrza.org.pl/808,xlvii.html

Zaproszenie na 48 spotkanie Wszechicy Biebrzańskiej - http://www.biebrza.org.pl/redir,index?wiecej=2246&wiecej_news=1

 

tekst: A. Bojsza

Wstecz Wstecz

Dane kontaktowe

Osowiec - Twierdza 8
19-110 Goniądz


85 738 06 20
85 738 30 10


faks: 85 738 30 21

Anna.Bojsza@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Godziny otwarcia

Zapraszamy do kontaktu
z nami w godzinach:

8:00 - 15:00

 

Stopka

CC 3.0: Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.