Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Wersje językowe

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy nd 23.02, godz 20:20

3°C odczuwalna3°C
979 hPa
3.2 km/h
83%
0 mm

Treść w lewym panelu

Projekt „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” LIFE11/NAT/PL/422 współfinansowany jest przez instrument finansowy LIFE+ Komisji Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biebrzański Park Narodowy.

Nawigacja:
  • Aktualności

Treść

Odtwarzanie mechowisk Górnej Biebrzy

W 2016 roku na obszarze projektu były kontynuowane zabiegi ochronne w ekosystemach nieleśnych. Prace polegały na ręcznym odkrzaczaniu wyznaczonych powierzchni,   powierzonych wykonawcom zewnętrznym  i nie należały do łatwych, miłych i przyjemnych. Brak dróg technologicznych do działek objętych zabiegami  i surowej zimy nie sprzyjały w wykonywaniu zaplanowanych czynności. Na terenie w okolicy miejscowości Ostrowie w gminie Sztabin zabiegi ochronne objęły obszar wielkości 32,2 hektara łąk bagiennych o kodzie : 7230 - górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk. Prace na tych powierzchniach udało się ukończyć w całości wykorzystując trzy tygodnie odpowiednich warunków pogodowych. Równolegle trwały prace na terenie mechowisk w okolicy wsi Kropiwna w gminie Dąbrowa Białostocka na powierzchni 16,45 ha, i tu już po raz drugi na tej powierzchni wystąpił problem z wykonaniem zadania. Trudno dostępny teren, wymagający wielkich nakładów pracy zmusił kolejnego wykonawcę do odstąpienia od  realizacji rozpoczętych prac. Kolejnym terenem objętym zabiegami były łąki w okolicy wsi Nowy Lipsk w gminie Lipsk. Powierzchnia obszaru, który został objęty zabiegami  wyniosła 27,6 ha łąk mechowiskowych. Prace związane z odkrzaczaniem i złożeniem w kopy zostały przeprowadzone sprawnie, ale zima od połowy lutego nie chciała współpracować i uniemożliwiła wywóz biomasy, także musimy poczekać na sprzyjające warunki po 15 sierpnia.

  • autor: M.Siłakowski, P. Pawłowski
  • autor: M. Siłakowski

Wstecz Wstecz

Dane kontaktowe

Osowiec - Twierdza 8
19-110 Goniądz


85 738 06 20
85 738 30 10


faks: 85 738 30 21

Anna.Bojsza@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Godziny otwarcia

Zapraszamy do kontaktu
z nami w godzinach:

8:00 - 15:00

 

Stopka

CC 3.0: Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.