Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Wersje językowe

Błąd połączenia z bazą czujników

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy nd 20.10, godz 16:30

18°C odczuwalna24°C
997 hPa
0 km/h
77%
0 mm

Treść w lewym panelu

Projekt „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” LIFE11/NAT/PL/422 współfinansowany jest przez instrument finansowy LIFE+ Komisji Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biebrzański Park Narodowy.

Nawigacja:
 • Aktualności

Treść

Za nami kolejny rok realizacji projektu „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy”

W 2016 roku kontynuowaliśmy wykonywanie zabiegów ochronnych na siedliskach torfowisk zasadowych, zlokalizowanych w miejscowościach Szuszalewo, Nowy Lipsk, Ostrowie, Jastrzębna I oraz Kamienna Nowa. Łącznie pracom polegającym na wykoszeniu i odkrzaczeniu zagrożonych siedlisk poddano około 112 ha. W roku 2017 planujemy kontynuować zabiegi i serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w przetargach na ich wykonanie.

Na rok bieżący zaplanowane jest także przeprowadzenie renaturyzacji stosunków wodnych na odwodnionych mechowiskach leżących w obszarze konkurencyjnym Kamienna-Kropiwno. Prace pozwolą na przywrócenie właściwej gospodarki wodnej, korzystanie przez rolników z zasobów wody w okresach jej niedoboru oraz zachowanie walorów przyrodniczych tego obszaru.

Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków możliwa jest jedynie na gruntach zarządzanych przez Biebrzański Park Narodowy. Jednak ok. 90% powierzchni Basenu Górnego Biebrzy stanowią tereny we władaniu osób prywatnych, a forma korzystania z nich nie zawsze jest zbieżna z celami ochrony siedlisk przyrodniczych. Dlatego w ramach projektu zaplanowaliśmy zakup cennych przyrodniczo gruntów. Zakupiono już około 460 ha, a w 2017 roku wykupy będą kontynuowane.

Abyśmy mogli zaobserwować zachodzące zmiany oraz wpływ zabiegów ochrony czynnej na obszarze projektu przeprowadzany jest monitoring przyrodniczy 6 gatunków ptaków (derkacz, wodniczka, cietrzew, orlik krzykliwy, bocian biały, żuraw) oraz 2 gatunków roślin (lipiennik Loesela, skalnica torfowiskowa), monitoring hydrometeorologiczny oraz fizyko-chemiczny wód powierzchniowych i gruntowych. Raporty przedstawiające wyniki badań znajdują się w zakładce Raporty i publikacje.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie wkrótce pojawi się informacja o telewizyjnej premierze filmowej ballady „W trosce o bagna”. Jest to opowieść o krainie mokradeł ukazująca zarówno przyrodę jak i tutejszych mieszkańców, którzy wciąż jeszcze w dużej mierze żyją z nią w symbiozie. Film zrealizowali Bożena i Jan Walencikowie, a muzykę skomponował Michał Lorenc. Wersje cyfrowe filmu będą dostępne podczas spotkań i wydarzeń organizowanych w ramach projektu oraz przez Biebrzański Park Narodowy.

Opisane działania to tylko część zadań realizowanych w projekcie Górna Biebrza, którego zakończenie planowane jest w grudniu 2017.

 • autor: Anna Bojsza, Paweł Pawłowski, Marcin Lićwinko, Justyna Pińkowska, data: 2017-01-13
  • autor: Mariusz Siłakowski
  • autor: Mariusz Siłakowski
  • autor: Anna Bojsza
  • autor: Anna Bojsza
  • autor: Anna Bojsza
  • autor: Mariusz Siłakowski

Wstecz Wstecz

Dane kontaktowe

Osowiec - Twierdza 8
19-110 Goniądz


85 738 06 20
85 738 30 10


faks: 85 738 30 21

Anna.Bojsza@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Godziny otwarcia

Zapraszamy do kontaktu
z nami w godzinach:

8:00 - 15:00

 

Stopka

CC 3.0: Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.