Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Wersje językowe

Błąd połączenia z bazą czujników

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy nd 20.10, godz 16:30

18°C odczuwalna24°C
997 hPa
0 km/h
77%
0 mm

Treść w lewym panelu

Projekt „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” LIFE11/NAT/PL/422 współfinansowany jest przez instrument finansowy LIFE+ Komisji Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biebrzański Park Narodowy.

Nawigacja:
  • Aktualności

Treść

Rekordowe liczenia żurawi na Górnej Biebrzy

Jesienne zlotowiska żurawi (Grus grus) to spektakularne widowiska z tańcami i głośnymi nawoływaniami, które stanowią ważne miejsca przystankowe podczas wędrówek na zimowiska. W tym roku, w trakcie liczeń monitoringowych, prowadzonych na obszarze projektu, stwierdzono dużo większą niż w latach ubiegłych koncentrację tych ptaków na noclegowiskach. Tym samym na Górnej Biebrzy padł żurawi rekord.

Skupiska żurawi w okresie jesiennym mają duże znaczenie dla młodych ptaków, uczących się życia w stadzie, wyboru miejsc żerowych i noclegowych, a także poznających rytuały i zachowania godowe. Z kolei zasobne w pokarm żerowiska, dogodne miejsca odpoczynku i pobierania wody oraz bezpieczne noclegowiska wpływają w dużej mierze na kondycję migrujących ptaków.

Obserwacje żurawi w dolinie Górnej Biebrzy prowadzone były we wrześniu i październiku, zgodnie z ogólnopolskimi terminami i zasadami liczeń, określonymi w Monitoringu Noclegowisk Żurawi. Powierzchnia objęta monitoringiem wyniosła 169,9 km2 i obejmowała obszar projektu, a także obszar Natura 2000 Ostoja Biebrzańska. Kontrolowano znane z lat poprzednich miejsca koncentracji tego gatunku. Ze względu na obserwowany w Polsce i Europie wzrost populacji lęgowej żurawia, aktywnie szukano także nowych zlotowisk.

Spośród trzech liczeń przeprowadzanych w ramach projektu (wczesnego, środkowego i późnego) największą liczebność żurawi na monitorowanych noclegowiskach odnotowano podczas liczenia późnego, na początku października – łącznie 1191 osobników. Największa liczba ptaków zarejestrowanych na jednym noclegowisku wyniosła 697 osobników (lokalizacja przy dopływie Biebrzy między Ostrowiem a Nowym Lipskiem). Drugim pod względem liczby nocujących żurawi było noclegowisko na torfowiskach między Rogożynkiem a Kropiwnem (264 osobniki). Powyżej dwustu ptaków stwierdzono także na podmokłych łąkach niedaleko Jasionowa/k. Krasnegoboru. W porównaniu z wcześniejszymi latami ten rok był wyjątkowy, a liczba obserwowanych na zlotowiskach żurawi kilkukrotnie przewyższyła ich liczebność z poprzednich sezonów. Prowadzone obserwacje z pewnością zwiększają atrakcyjność doliny Górnej Biebrzy jako miejsca obserwacji ptaków.

 

  • autor: Justyna Pińkowska, data: 2017-10-30
  • Żerowisko żurawi na polach w okolicy Chilmon
  • Żurawie zlatujące na noclegowisko
  • Żurawie rozlatujące się o świcie z noclegowiska
  • Żerowisko żurawi w okolicy Koniuszek
  • Żurawie zlatujące się na nocleg między Ostrowiem a Nowym...
  • autor: Justyna Pińkowska

Wstecz Wstecz

Dane kontaktowe

Osowiec - Twierdza 8
19-110 Goniądz


85 738 06 20
85 738 30 10


faks: 85 738 30 21

Anna.Bojsza@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Godziny otwarcia

Zapraszamy do kontaktu
z nami w godzinach:

8:00 - 15:00

 

Stopka

CC 3.0: Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.