Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Wersje językowe

Treść w lewym panelu

Projekt „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” LIFE11/NAT/PL/422 współfinansowany jest przez instrument finansowy LIFE+ Komisji Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biebrzański Park Narodowy.

Nawigacja:
  • Aktualności

Treść

Wyremontowano kolejne drogi technologiczne
2017.05.08
Wyremontowano kolejne drogi technologiczne
4 kwietnia 2017 roku został dokonany ostateczny odbiór dwóch nowo wyremontowanych odcinków dróg, znajdujących się na terenie gmin: Sztabin i Dąbrowa Białostocka. Drogi ułatwić mają wykonywanie zabiegów ochronnych na obszarach przyrodniczo cennych w kolejnych latach.
Za nami kolejny rok realizacji projektu „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy”
2017.01.13
Za nami kolejny rok realizacji projektu „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy”
W 2016 roku realizowaliśmy w ramach projektu działania takie jak: zabiegi ochronne na siedliskach torfowisk zasadowych, wykup cennych przyrodniczo gruntów, monitoring ptaków, monitoring hydrometeorologiczny oraz fizyko-chemiczny wód powierzchniowych i gruntowych. W bieżącym roku będziemy kontynuować zadania projektu Górna Biebrza. Na rok 2017 przewidziana jest również telewizyjna premiera filmowej ballady "W trosce o bagna", do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.
II wizyta studyjna
2016.11.03
II wizyta studyjna
W dniach 15-17 września 2016 r. projekt Górna Biebrza ponownie wyruszył w Polskę. Tym razem wraz z grupą zainteresowanych mieszkańców oraz władz samorządowych odwiedziliśmy lokalne inicjatywy przetwórstwa rolno-spożywczego prosperujące w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Celem wyjazdu było zademonstrowanie prosperujących z powodzeniem w innych regionach kraju rodzinnych inicjatyw przetwórstwa rolno-spożywczego, nieobecnego nad Biebrzą. Liczymy, że poznane przykłady staną się dla uczestników wizyty inspiracją i wkrótce podobne przedsięwzięcia rozwiną się w rejonie Górnej Biebrzy, wykorzystując istniejący lokalny potencjał bez szkody dla chronionych wartości przyrodniczych doliny Biebrzy.
Projekt z wizytą studyjną na Lubelszczyźnie
2016.06.24
Projekt z wizytą studyjną na Lubelszczyźnie
Aby pokazać pozytywne przykłady działalności na rzecz ekologii, dla grupy zainteresowanych mieszkańców i przedstawicieli władz samorządowych zorganizowaliśmy trzydniową wizytę do gospodarstw na Lubelszczyźnie. Motywem przewodnim wizyty była współpraca podmiotów w ramach projektu „Klaster - Dolina ekologicznej żywności”. Widzieliśmy przykłady w różnej skali działalności - od rodzinnych gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych po przedsiębiorstwa, kooperujące z innymi podmiotami, które uzmysłowiły nam, że możliwa jest działalność gospodarcza nie szkodząca środowisku.
Pozyskiwanie praw do gruntów na obszarze Projektu
2016.06.07
Pozyskiwanie praw do gruntów na obszarze Projektu
W ramach projektu „Górna Biebrza” został zaplanowany zakup gruntów na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego, które od wielu lat nie były użytkowane rolniczo i wymagały pilnego podjęcia działań ochronnych (odkrzaczania i wykaszania) na siedliskach nieleśnych (kod 7230 – torfowiska alkaliczne, kod 7140 –torfowiska przejściowe, kod 6410 – zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) oraz w ostojach rzadkich gatunków ptaków.
„W trosce o bagna” - premiera filmu już za nami
2016.06.06
„W trosce o bagna” - premiera filmu już za nami
28 maja w Dąbrowie Białostockiej miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Odbyła się premiera filmu „W trosce o bagna” wyreżyserowanego przez Bożenę i Jana Walencików, jednych za najbardziej znanych polskich filmowców przyrody. Muzykę do filmu skomponował jeden z największych polskich kompozytorów filmowych Michał Lorenc, który także zaszczycił nas swoją obecnością.
Renaturyzacja stosunków wodnych na odwodnionych mechowiskach Górnej Biebrzy.
2016.03.21
Renaturyzacja stosunków wodnych na odwodnionych mechowiskach Górnej Biebrzy.
Początek roku był okresem spotkań z ludnością posiadającą grunty, które w projekcie zostały ujęte jako tereny do renaturyzacji stosunków wodnych na odwodnionych mechowiskach. Obszary zostały wyznaczone przez sporządzoną w Projekcie tzw. ekspertyzę wodną. Dzięki niej poznaliśmy skalę i lokalizację potrzebnych interwencji.
Odtwarzanie mechowisk Górnej Biebrzy
2016.03.18
Odtwarzanie mechowisk Górnej Biebrzy
W 2016 roku na obszarze projektu były kontynuowane zabiegi ochronne w ekosystemach nieleśnych. Prace polegały na ręcznym odkrzaczaniu wyznaczonych powierzchni, powierzonych wykonawcom zewnętrznym
Powstała infrastruktura turystyczna
2015.08.20
Powstała infrastruktura turystyczna
Zapraszamy do korzystania z nowo powstałej infrastruktury turystycznej wykonanej w ramach projektu. Mamy nadzieję, że będzie długo służyła nam wszystkim i przyczyni się do dalszego rozwijania turystyki kwalifikowanej na obszarze Górnej Biebrzy.

Dane kontaktowe

Osowiec - Twierdza 8
19-110 Goniądz


85 738 06 20
85 738 30 10


faks: 85 738 30 21

Anna.Bojsza@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Godziny otwarcia

Zapraszamy do kontaktu
z nami w godzinach:

8:00 - 15:00

 

Stopka

CC 3.0: Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.